1. Kaj so znamenja in zakaj jih odstranjujemo?
Znamenja (pigmentne lezije) so področja kože, kjer se nabira večja količina melanocitov – celic, ki proizvajajo pigment melanin. Zaradi tega je barva znamenj običajno rjava, črna ali temnejša od preostale kože. Včasih so znamenja lahko tudi rdeča (hemangiomi) ali drugačne barve, odvisno od izvora in vrste tkiva.
Razlogi za odstranjevanje znamenj so lahko:
- Estetski – znamenja se lahko nahajajo na vidnem mestu, na primer na obrazu, kjer pacientu povzročajo nezadovoljstvo z videzom ali zmanjšujejo samozavest.
- Zdravstveni – če se znamenje hitro spreminja v velikosti, barvi ali obliki, lahko obstaja tveganje za maligni melanom ali drugo obliko kožnega raka. V takih primerih je odstranitev nujna za histološko preiskavo.
- Funkcionalni – znamenja lahko povzročajo draženje, če se nahajajo na mestih, kjer se oblačila ali nakit pogosto stikajo s kožo.
Že pred načrtovanjem odstranitve znamenja je ključno opraviti dermatološko oceno. Dermatolog (ali plastični kirurg s specializacijo za kožne posege) bo z dermatoskopijo ocenil obliko, barvo, robove in simetrijo znamenja ter podal strokovno mnenje, ali je znamenje benigno ali sumljivo. Če obstaja kakršen koli dvom, je smiselna kirurška odstranitev, saj omogoča natančen histopatološki pregled.
2. Lasersko odstranjevanje znamenj
Lasersko odstranjevanje znamenj izvajamo z uporabo posebnega medicinskega laserja Fotona. Za tiste, ki si želite manj invazivnega pristopa, je lasersko odstranjevanje znamenj pogosto prva izbira. Ta metoda uporablja visokointenzivno svetlobo določene valovne dolžine, ki cilja na pigmentirane celice v znamenju. Toplota, ki nastane pri absorpciji laserske energije, uniči te celice in sčasoma sprememba zbledi in izgine.
2.1 Kdaj je primerno lasersko odstranjevanje znamenj ?
Laserski poseg je primeren predvsem za ploščata ali rahlo dvignjena pigmentna znamenja, ki niso sumljiva in jih dermatolog ali plastični kirurg ne ocenjuje kot nevarna. Prav tako je lasersko odstranjevanje pogosto izbira pri manjših ali površinskih spremembah, kot so pege (ephelides), starostne pege (lentigo solaris) in določene vrste kožnih tvorb, ki nimajo indikacij za kirurški izrez.
Če obstaja sum na maligno (rakavo) spremembo ali če je znamenje večje, debelejše oziroma ga je treba posebej pregledati, najpogosteje svetujemo kirurško odstranitev.
2.2 Potek laserskega postopka
- Pregled in posvet: Prvi korak je dermatološki pregled in posvet. Pacienta seznanimo z možnostmi in pričakovanimi rezultati ter s potekom posega.
- Priprava kože: Kožo očistimo, razkužimo in po potrebi uporabimo lokalno anestezijo (še posebej pri večjih ali občutljivejših predelih).
- Lasersko obsevanje: Z natančno usmerjenim laserskim žarkom specialist tretira mesto znamenja. Pacient lahko med postopkom občuti rahlo zbadanje ali toploto. Pri boljših laserjih, takšnih, kot je naš, ali pri manjših znamenjih je bolečina minimalna.
- Zaščita tretiranega mesta: Po posegu lahko na koži nastane rahla rdečica ali oteklina, redko manjši mehurček. Na mesto zdravljenja nanesemo zaščitno mazilo ali oblogo.
2.3 Prednosti laserske odstranitve
- Neposredna usmerjenost: Laser deluje ciljano na pigmentirane celice, okoliško tkivo pa ostaja minimalno prizadeto.
- Kratek čas okrevanja: V večini primerov so mesta posega hitro zaceljena, večina pacientov se kmalu vrne k vsakodnevnim aktivnostim.
- Majhna verjetnost večjih brazgotin: Ker ni rezov ali šivov, so brazgotine praviloma minimalne ali skoraj neopazne (odvisno od značilnosti kože in globine spremembe).
2.4 Možne slabosti laserske odstranitve
- Omejitve pri sumljivih znamenjih: Če je znamenje sumljivo, laser ni prva izbira, saj je histološki pregled odstranjenega tkiva otežen ali onemogočen.
- Več tretmajev: Za popolno odstranitev določenih znamenj (še posebej zelo temnih ali večjih) je lahko potrebnih več laserskih posegov.
- Nevarnost pigmentnih nepravilnosti: Pri nekaterih posameznikih se lahko pojavi hipopigmentacija (svetlejši madeži) ali hiperpigmentacija (temnejši madeži), še posebej če ne upoštevamo navodil glede zaščite pred soncem. Če se boste držali naših navodil, bo tveganje zanemarljivo majhno.
2.5 Okrevanje po laserskem odstranjevanju
Okrevanje je običajno hitro, saj gre za manj invaziven poseg kot kirurški rez. Tretirano mesto je lahko občutljivo in rahlo pordelo nekaj dni. Pomembno je, da:
- Uporabljate ustrezno mazilo, ki ga predpiše oziroma priporoči zdravnik.
- Se izogibate neposredni sončni svetlobi in uporabljate kremo z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 30 ali več) vsaj nekaj tednov po posegu.
- Pazite, da ne praskate skorjic ali mehurčkov, če se pojavijo, saj s tem preprečite morebitne brazgotine.