NAPOTNICE - Šenčur: 051 357 200Nova Gorica: 08 205 40 66Celje: 041 608 544

Lasersko ali kirurško odstranjevanje znamenj: kaj izbrati

Estetika Fabjan

Znamenja so naravni kožni pojavi, ki se pogosto pojavijo v otroštvu ali v zgodnjem odraslem obdobju. Večina znamenj (oziroma pigmentnih lezij) je benigne narave in ne povzroča zdravstvenih težav. Kljub temu pa se nekatere osebe odločijo za njihovo odstranjevanje iz estetskih razlogov ali zaradi nelagodja, ki ga lahko povzročajo (npr. drgnjenje ob oblačila). Obstaja tudi možnost, da so določena znamenja sumljiva oziroma potencialno nevarna, zato jih je treba redno spremljati ali pa odstraniti in poslati na histološko preiskavo. V Estetiki Fabjan se pogosto srečujemo z vprašanjem, katera metoda odstranjevanja znamenj je primernejša – laserska ali kirurška. V nadaljevanju si preberite razlike, prednosti in slabosti obeh pristopov. Opisali bomo potek posegov in na kratko predstavili, kako poteka okrevanje. Prav tako bomo razložili, na kaj morajo biti pacienti pozorni pri odločitvi za odstranitev znamenja in kdaj je ena metoda bolj priporočljiva od druge.

1. Kaj so znamenja in zakaj jih odstranjujemo?

Znamenja (pigmentne lezije) so področja kože, kjer se nabira večja količina melanocitov – celic, ki proizvajajo pigment melanin. Zaradi tega je barva znamenj običajno rjava, črna ali temnejša od preostale kože. Včasih so znamenja lahko tudi rdeča (hemangiomi) ali drugačne barve, odvisno od izvora in vrste tkiva.

Razlogi za odstranjevanje znamenj so lahko:

  1. Estetski – znamenja se lahko nahajajo na vidnem mestu, na primer na obrazu, kjer pacientu povzročajo nezadovoljstvo z videzom ali zmanjšujejo samozavest.
  2. Zdravstveni – če se znamenje hitro spreminja v velikosti, barvi ali obliki, lahko obstaja tveganje za maligni melanom ali drugo obliko kožnega raka. V takih primerih je odstranitev nujna za histološko preiskavo.
  3. Funkcionalni – znamenja lahko povzročajo draženje, če se nahajajo na mestih, kjer se oblačila ali nakit pogosto stikajo s kožo.

Že pred načrtovanjem odstranitve znamenja je ključno opraviti dermatološko oceno. Dermatolog (ali plastični kirurg s specializacijo za kožne posege) bo z dermatoskopijo ocenil obliko, barvo, robove in simetrijo znamenja ter podal strokovno mnenje, ali je znamenje benigno ali sumljivo. Če obstaja kakršen koli dvom, je smiselna kirurška odstranitev, saj omogoča natančen histopatološki pregled.

2. Lasersko odstranjevanje znamenj

Lasersko odstranjevanje znamenj izvajamo z uporabo posebnega medicinskega laserja Fotona. Za tiste, ki si želite manj invazivnega pristopa, je lasersko odstranjevanje znamenj pogosto prva izbira. Ta metoda uporablja visokointenzivno svetlobo določene valovne dolžine, ki cilja na pigmentirane celice v znamenju. Toplota, ki nastane pri absorpciji laserske energije, uniči te celice in sčasoma sprememba zbledi in izgine.

2.1 Kdaj je primerno lasersko odstranjevanje znamenj ?

Laserski poseg je primeren predvsem za ploščata ali rahlo dvignjena pigmentna znamenja, ki niso sumljiva in jih dermatolog ali plastični kirurg ne ocenjuje kot nevarna. Prav tako je lasersko odstranjevanje pogosto izbira pri manjših ali površinskih spremembah, kot so pege (ephelides), starostne pege (lentigo solaris) in določene vrste kožnih tvorb, ki nimajo indikacij za kirurški izrez.

Če obstaja sum na maligno (rakavo) spremembo ali če je znamenje večje, debelejše oziroma ga je treba posebej pregledati, najpogosteje svetujemo kirurško odstranitev.

2.2 Potek laserskega postopka

  1. Pregled in posvet: Prvi korak je dermatološki pregled in posvet. Pacienta seznanimo z možnostmi in pričakovanimi rezultati ter s potekom posega.
  2. Priprava kože: Kožo očistimo, razkužimo in po potrebi uporabimo lokalno anestezijo (še posebej pri večjih ali občutljivejših predelih).
  3. Lasersko obsevanje: Z natančno usmerjenim laserskim žarkom specialist tretira mesto znamenja. Pacient lahko med postopkom občuti rahlo zbadanje ali toploto. Pri boljših laserjih, takšnih, kot je naš, ali pri manjših znamenjih je bolečina minimalna.
  4. Zaščita tretiranega mesta: Po posegu lahko na koži nastane rahla rdečica ali oteklina, redko manjši mehurček. Na mesto zdravljenja nanesemo zaščitno mazilo ali oblogo.

2.3 Prednosti laserske odstranitve

  • Neposredna usmerjenost: Laser deluje ciljano na pigmentirane celice, okoliško tkivo pa ostaja minimalno prizadeto.
  • Kratek čas okrevanja: V večini primerov so mesta posega hitro zaceljena, večina pacientov se kmalu vrne k vsakodnevnim aktivnostim.
  • Majhna verjetnost večjih brazgotin: Ker ni rezov ali šivov, so brazgotine praviloma minimalne ali skoraj neopazne (odvisno od značilnosti kože in globine spremembe).

2.4 Možne slabosti laserske odstranitve

  • Omejitve pri sumljivih znamenjih: Če je znamenje sumljivo, laser ni prva izbira, saj je histološki pregled odstranjenega tkiva otežen ali onemogočen.
  • Več tretmajev: Za popolno odstranitev določenih znamenj (še posebej zelo temnih ali večjih) je lahko potrebnih več laserskih posegov.
  • Nevarnost pigmentnih nepravilnosti: Pri nekaterih posameznikih se lahko pojavi hipopigmentacija (svetlejši madeži) ali hiperpigmentacija (temnejši madeži), še posebej če ne upoštevamo navodil glede zaščite pred soncem. Če se boste držali naših navodil, bo tveganje zanemarljivo majhno.

2.5 Okrevanje po laserskem odstranjevanju

Okrevanje je običajno hitro, saj gre za manj invaziven poseg kot kirurški rez. Tretirano mesto je lahko občutljivo in rahlo pordelo nekaj dni. Pomembno je, da:

  • Uporabljate ustrezno mazilo, ki ga predpiše oziroma priporoči zdravnik.
  • Se izogibate neposredni sončni svetlobi in uporabljate kremo z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 30 ali več) vsaj nekaj tednov po posegu.
  • Pazite, da ne praskate skorjic ali mehurčkov, če se pojavijo, saj s tem preprečite morebitne brazgotine.

3. Kirurški izrez znamenj

Kirurški izrez pomeni klasično kirurško odstranitev znamenja z rezom in šivanjem. Pri Estetiki Fabjan ta poseg ponavadi izvajajo izkušeni plastični kirurgi, ki so usposobljeni za estetsko oblikovanje reza, da je končni videz brazgotine minimalen.

3.1 Kdaj je kirurški izrez primeren?

Kirurški izrez je zlati standard pri odstranitvi kakršnih koli sumljivih ali potencialno nevarnih znamenj, saj omogoča, da se celotno tkivo pošlje na histološko analizo. Prav tako se priporoča pri večjih, globljih ali asimetričnih pigmentnih spremembah in pri vseh znamenjih, kjer obstaja možnost maligne (rakave) preobrazbe.

3.2 Potek kirurškega posega

  1. Posvet in pregled: Specialist pregleda znamenje, oceni obseg izreza in pacientu predstavi potek posega ter opozori na morebitne zaplete.
  2. Lokalna anestezija: Območje znamenja omrtvičimo, tako da pacient med postopkom ne čuti bolečine.
  3. Izrez: Kirurg z natančnim rezom v obliki vretena odstrani znamenje in nekaj mm okoliškega tkiva. Globina reza je odvisna od velikosti in vrste znamenja.
  4. Šivanje: Robove rane kirurg estetsko zašije. Pri večjih rezih se šivi lahko namestijo v več plasteh – globlji resorptivni šivi in zgornji šivi na površini kože.
  5. Zaščita rane: Mesto operacije se prekrije s sterilno obvezo, ki jo je treba ustrezno negovati.

3.3 Prednosti kirurškega izreza

  • Možnost histološke analize: Celotno znamenje se pošlje v laboratorij, kjer patohistološko potrdijo (ne)prisotnost morebitnih malignih celic.
  • Enkratni poseg: Kirurški izrez običajno zadostuje, da se znamenje v celoti odstrani. Redkokdaj so potrebni dodatni popravki, razen če pokaže histološki izvid, da je treba izrezati še več tkiva.
  • Zanesljivost: Tudi to je preverjen, tradicionalen in varen pristop.

3.4 Možne slabosti kirurškega izreza

  • Brazgotinjenje: Zaradi reza in šivov ostane brazgotina, katere vidnost je odvisna od velikosti znamenja, tehnike šivanja, tipa kože in okrevanja. Pri estetsko izurjenih kirurgih so brazgotine večinoma zelo fine in manj opazne, vendar jih ni mogoče popolnoma odpraviti.
  • Daljše okrevanje: Rana potrebuje nekaj dni do tednov, da se popolnoma zapre, zato je treba paziti pri vsakdanjih aktivnostih, da se šivi ne poškodujejo.
  • Potencialne komplikacije: Kot pri vsakem kirurškem posegu obstajajo minimalna tveganja za okužbe, krvavitve ali alergijske reakcije na anestezijo.

3.5 Okrevanje po kirurškem izrezu

Po posegu pacienta poučimo, kako skrbeti za rano:

  • Menjava obvez: Po navodilih kirurga ali medicinske sestre je treba redno menjati obveze in vzdrževati čistočo rane.
  • Odstranitev šivov: Površinski šivi se običajno odstranijo po 7–14 dneh (odvisno od lokacije posega, tipa šivanja in hitrosti celjenja).
  • Izogibanje naporom: Fizično zahtevnejše aktivnosti je treba prvih nekaj dni omejiti, da se rana pravilno zaceli in ne pride do razmika šivov.
  • Nega brazgotine: Po odstranitvi šivov je priporočljivo uporabljati kreme ali silikonske obliže za zmanjšanje vidnosti brazgotine. Prav tako svetujemo, da vsaj nekaj mesecev po posegu mesto reza zaščitite pred direktno sončno svetlobo (z oblačili ali visokim SPF).

4. Primerjava in odločanje med lasersko ter kirurško metodo

Pri odločitvi za odstranitev znamenja je ključno, da najprej opravite strokovni dermatološki ali plastičnokirurški pregled. Specialist z dermatoskopijo oceni značilnosti znamenja in, če je znamenje sumljivo, običajno priporoči kirurško odstranitev. V primeru, da je znamenje benigno, ploščato ali površinsko, je lasersko odstranjevanje lahko boljša možnost, saj je manj invazivno, okrevanje je hitrejše, verjetnost večjih brazgotin pa manjša.

Ključni dejavniki pri izbiri so:

  1. Narava znamenja: Če je sumljivo, je boljša kirurška pot.
  2. Velikost in lokacija: Večja ali globlja znamenja pogosto zahtevajo kirurški poseg, manjša in površinska pa se lahko uspešno odstranijo z laserjem.
  3. Želja po histološki analizi: Če pacient ali zdravnik želi natančen pregled tkiva, je kirurški izrez nujen.
  4. Estetske zahteve: Laser pušča manj vidne brazgotine, vendar pri posegu kirurškega izreza plastični kirurgi pazijo na estetsko ustrezno zašitje.

5. Zaključek: kaj priporočamo v Estetiki Fabjan?

V Estetiki Fabjan k vsakemu pacientu pristopamo individualno. Naš strokovni tim izkušenih plastičnih kirurgov in dermatologov bo najprej ocenil vaše znamenje, pri čemer uporabljamo sodobne diagnostične metode. Na podlagi ugotovitev skupaj s pacientom izberemo najustreznejšo rešitev – naj bo to lasersko odstranjevanje ali kirurški izrez.

  • Laserski poseg je odlična izbira za manjše, površinske, benigno ocenjene pigmentne lezije, kjer je primarni cilj izboljšanje estetike ob čim krajšem času okrevanja.
  • Kirurški izrez pa ostaja najboljša in edina primerna izbira pri sumljivih znamenjih ali ko želimo zanesljivo patohistološko oceno. Prav tako je pogosto edina ustrezna možnost za večja, globlja ali posebej oblikovana znamenja, pri katerih laserski pristop ne zagotavlja zadostne učinkovitosti.

Pri obeh pristopih je izredno pomembno, da se po odstranitvi znamenja natančno držite navodil zdravnika glede nege kože in zaščite pred soncem. S tem pripomorete k lepšemu in hitrejšemu celjenju, zmanjšate tveganje za zaplete ter poskrbite za dolgoročno zdravje svoje kože.

Če razmišljate o odstranitvi znamenj iz estetskih ali zdravstvenih razlogov, vas vabimo, da se oglasite na posvet v Estetiki Fabjan. Skupaj bomo preverili vaša znamenja, po potrebi opravili dodatne preiskave in predlagali najbolj optimalno rešitev. Kot vodilna estetska klinika z dolgoletnimi izkušnjami se zavezujemo k zagotavljanju strokovnih, varnih in personaliziranih storitev, ki bodo zadovoljile vaše potrebe in želje.

Vprašajte nas ali se prijavite na posvet z zdravnikom specialistom

Če vas zanima karkoli v zvezi z našimi posegi, v spodnji obrazec vpišite svoje podatke. Poklicali vas bomo in se dogovorili za neobvezujoč posvet.

Hvala za vaše poslano sporočilo. Kontaktiramo vas tekom našega delovnega dne.

Oops! Something went wrong while submitting the form

Aktualni članki
Katere posege lahko opravite še pred tem poletjem?
Poletna nega kože: to so 3 pogoste napake
Uhajanje urina: stresna urinska inkontinenca in druge nevščečnosti