NAPOTNICE - Šenčur: 051 357 200Nova Gorica: 08 205 40 66Celje: 041 608 544

ELEKTROMIOGRAFIJA

Elektromiografija (EMG) je nevrološka oziroma nevrofiziološka preiskava s katero ocenjujemo delovanje perifernega živčnega sistema in mišic.

EMG je medicinska preiskava, ki se uporablja za diagnostiko bolezni perifernega živčevja. Gre za nadaljevanje klinične nevrološke preiskave, ki vključuje pogovor (anamnezo) in klinični pregled. Glavni cilj EMG je ugotoviti oziroma pomagati ugotoviti lokalizacijo in vzrok nevrološke okvare.

Kako deluje EMG?

EMG spada med t.i. elektrodiagnostične preiskave, podobno kot elektrokardiografija (EKG) in elektroencefalografija (EEG).

Preiskava temelji na merjenju električnih lastnosti živčnih in mišičnih celic. Večinoma preiskujemo živce na rokah in nogah, po potrebi (odvisno od pacientovih težav) pa tudi na obrazu, trupu in medenici oziroma medeničnem dnu.

Želim posvet

Kako poteka preiskava

Preiskava poteka v dveh delih.

1. Meritve prevajanja v perifernih živcih

Pri tem delu uporabljamo površinske elektrode, ki so detekcijske in stimulacijske.Detekcijske elektrode nalepimo na kožo nad mišice ali živce in merimo njihovo električno aktivnost, ki jo vzbujamo z draženjem živcev s stimulacijskimi elektrodami in pri tem uporabljamo kratke električne dražljaje.

2. Igelna EMG

Uporabimo igelne elektrode, ki jih zabodemo v mišico in opazujemo ter merimo njeno električno aktivnost pri sproščeni in pokrčeni mišici.

Iz vzorcev mišične električne aktivnosti prepoznamo bolezen ali okvaro tako same mišice kot tudi živcev, ki jo oživčujejo.

nevrološki posvet - klinika fabjan
Slika: Primer meritve motoričnega prevajanja v medianem živcu pri sumu na sindrom karpalnega kanala. Detekcijske elektrode so nalepljene nad mišice na palčevi strani dlani, stimulacijska elektroda pa je postavljena nad medianim živcem malo nad zapestjem.

Diagnostični pomen EMG

S pomočjo EMG preiskave lahko ugotovimo:

Pogoste indikacije za EMG

EMG je pogosto uporabljen za diagnozo naslednjih stanj:

Varnost in tveganja

EMG je minimalno invazivna in nenevarna preiskava, ki ne predstavlja tveganja za zdravje. Preiskava ne povzroča poškodb, okvar ali poslabšanja bolezni in nima stranskih učinkov.

Uporaba električnih dražljajev ne sproža epileptičnih napadov in ne moti in ne okvarja delovanja srčnih spodbujevalnikov, slušnih aparatov ali drugih elektronskih medicinskih in medicinskih naprav. Prav tako ni nevarno, če ima preiskovanec v telesu kovino.Na mestu električnega draženja lahko nastane trenutna minimalna bolečina; zaradi zbadanja z igelno elektrodo pa se lahko pojavi kakšna kaplja krvi.  Pri redkih posameznikih lahko zbadanje z igelno elektrodo povzroči nenevarno rahlo, prehodno refleksno slabost in omotico. Praviloma so taki preiskovanci to že doživeli, recimo pri odvzemu krvi, in je najbolje, da na to opozorijo že pred EMG preiskavo. V takem primeru se igelna EMG izvede pri ležečem preiskovancu – praviloma sicer EMG preiskavo izvajamo pri sedečem preiskovancu.

Kako se pripravim na preiskavo

Priprava na EMG preiskavo je pomembna za natančne rezultate in udobje med preiskavo. Tukaj so osnovna navodila:

S tem naborom priprav boste zagotovili, da bo EMG preiskava potekala gladko in z minimalnimi motnjami, kar bo omogočilo natančne in zanesljive rezultate.

Trajanje preiskave

V naši ustanovi izvajamo t.i. Veliki in Mali EMG.Mali EMG obsega pregled samo enega področja npr. roki, nogi. Preiskava traja 30 min. Cena je 130 eur.Veliki EMG obsega pregled več kot enega področja in traja 45 min. Cena je 180 eur.

Kdo opravlja preiskavo

Preiskavo na kliniki dr. Fabjan v Šenčurju pri Kranju izvaja priznani zdravnik dr. Zoran Rodi, dr. med., nevrolog in klinični nevrofiziolog.

nevrološki posvet - klinika fabjan
Želim posvet

Pogosta vprašanja

Kakšen je namen EMG preiskave?

Elektromiografija je preiskava, ki pomaga pri diagnostiki bolezni perifernega živčevja z merjenjem električne aktivnosti živčnih in mišičnih celic.

Ali je preiskava boleča?

EMG je minimalno invazivna preiskava in praviloma ni boleča. Na mestu električnega draženja lahko nastane trenutna minimalna bolečina, igelna elektroda pa lahko povzroči rahlo prehodno refleksno slabost in omotico pri redkih posameznikih.

Kako dolgo traja preiskava?

Trajanje preiskave je odvisno od vrste težav, sicer praviloma od 30 do 45 min.

Ali je preiskava varna?

Da, EMG je nenevarna preiskava, ki ne predstavlja tveganja za zdravje in nima stranskih učinkov. Prav tako ne moti delovanja srčnih spodbujevalnikov ali drugih medicinskih naprav.

Kdaj se izvaja EMG?

EMG se uporablja pri diagnozi sindroma karpalnega kanala, okvar vratnih in ledvenokrižnih korenin ter polinevropatije.

Kje lahko preiskavo opravim?

Preiskavo lahko opravite pri nevrologu in kliničnem nevrofiziologu, kot je Dr. Zoran Rodi, dr. med. v naši kliniki v Šenčurju.

Kako se prijavim na preiskavo?

Prijavite se lahko preko spodnjega obrazca ali preko telefona na 051327500.

Kdaj prejmem izvid preiskave?

Izvid prejmete v pisni obliki takoj po preiskavi. Nevrolog, ki je preiskavo opravil, se bo z vami o rezultatih tudi pogovoril ter vam po potrebi svetoval glede možnosti nadaljnje diagnostične obravnave ali terapije.

Sorodna vsebina

Vprašajte nas ali se prijavite na posvet z zdravnikom specialistom

Če vas zanima karkoli v zvezi z našimi posegi, v spodnji obrazec vpišite svoje podatke. Poklicali vas bomo in se dogovorili za posvet.

Hvala za vaše poslano sporočilo. Kontaktiramo vas tekom našega delovnega dne.

Oops! Something went wrong while submitting the form

Želim posvet