Kakšni so vzroki za stresno urinsko inkontinenco (SUI)?
Skupen imenovalec nehotenega uhajanja urina je oslabljen zapiralni mehanizem sečnice, ki ga najdemo med mišicami medeničnega dna. Mišice medeničnega dna so vitalni del našega telesa, ki delujejo kot podporna struktura za organe v medenični votlini, vključno z mehurjem in sečnico. Te mišice se raztezajo kot nekakšna viseča mreža po dnu trebušne votline, kar omogoča ustrezno podporo in kontrolo nad uriniranjem.
Če pa ta "mreža" postane oslabljena ali poškodovana, lahko njena podpora oslabi. To pomeni, da vsakokrat, ko pride do pritiska na trebušno votlino, ženska doživi povečano tveganje za uhajanje urina.
Vzroki za takšno stanje so različni. To so najpogostejši:
- popuščanja tonusa mišice zapiralke in drugih mišic medeničnega dna (pogosto kot del naravnega staranja),
- obporodne poškodb ali kompliciran splav,
- pomanjkanja ženskih spolnih hormonov (estrogena)
- druge degenerativne spremembe vezivnega tkiva (bolezni kot so multipla skleroza, Parkinsonova bolezen, poškodbe hrbtenjače).
Dodatno lahko poveča težave s SUI dolgotrajno povečan pritisk v trebuhu, ki se pojavlja pri kroničnem kašlju (npr. pri bolnicah z astmo ali bronhitisom), klinični debelosti ali dvigovanju težkih bremen.
Kako vem, da potrebujem zdravljenje stresne urinske inkontinence?
Simptomi stresne urinske inkontinence vključujejo neprostovoljno uhajanje urina med fizičnimi aktivnostmi. Če opazite takšne simptome, se obrnite na svojega zdravnika ali strokovnjaka za urinsko inkontinenco, ki bo lahko ocenil vaše stanje in vam pomagal najti učinkovito rešitev.
V Estetiki Fabjan se pri zdravljenju najprej srečate s specialistom ginekologom. Zdravnik vas spozna, pregleda in se z vami pogovori o vaših težavah. Če potrdi, da gre pri vas za SUI, naredimo plan nadaljnjega zdravljenja. Če ginekolog oceni, da je težava drugje, vam prav tako svetuje, kako naprej.
Želim posvetUrgentna oz. nujna urinska inkontinenca
Poznamo še nekatere druge, manj pogoste oblike inkontinence. Urgentna urinska inkontinenca se pojavi, ko imate nenaden in nujen občutek za uriniranje, ki ga je težko kontrolirati. To lahko privede do uhajanja urina, preden se lahko pravočasno odpravite do stranišča. Takšno vrsto inkontinence pogosto povzroča preveč aktiven mehur.
Mešana urinska inkontinenca
Mešana urinska inkontinenca je kombinacija stresne in nujne urinske inkontinence. To pomeni, da imate simptome obeh vrst inkontinence. Lahko vam uhaja urin, ko ste fizično aktivni, hkrati pa vas povsem nepričakovano “prime na stranišče” tudi, ko mirujete.
Funkcionalna urinska inkontinenca
Funkcionalna urinska inkontinenca se pojavi, ko zaradi drugih zdravstvenih stanj (fizičnih ali duševnih) ali omejitev ne morete pravočasno priti do stranišča, čeprav vaš mehur in sečnica pravilno delujeta. Pogosto se ta vrsta inkontinence povezuje z drugimi fizičnimi ali kognitivnimi težavami, ki otežujejo pravočasen dostop do stranišča. Med te težave sodijo omejitve gibanja, demenca ali druge kognitivne motnje. Zdravljenje se običajno osredotoča na obravnavanje teh temeljnih težav, ki vključujejo fizioterapijo, izboljšanje dostopa do stranišča ali uporabo pripomočkov, kot so hojice.
Čezrobna inkontinenca
Tej vrsti inkontinence pravimo tudi kronična retencija urina. Čezrobna inkontinenca se pojavi, ko je mehur preveč poln in preseže svojo kapaciteto, kar povzroči uhajanje urina. To se lahko zgodi, če se mehur ne more pravilno izprazniti ali če je pretok urina blokiran, npr., ko se pojavijo kamni v mehurju.
Stalna inkontinenca
Stalna inkontinenca, kot že ime pove, je stanje, pri katerem osebi neprekinjeno ali večino časa uhaja urin. Ta vrsta inkontinence je običajno posledica hude poškodbe ali abnormalnosti sečnega sistema, ki povzročajo stalno uhajanje urina iz mehurja. Vzroki zanjo vključujejo prirojene nepravilnosti, hude poškodbe sečil ali zaplete zaradi operacije. Stalna inkontinenca je redka in zahteva posebno zdravniško obravnavo, ki je pogosto kirurška.
Kako poteka zdravljenje stresne urinske inkontinence (SUI) z laserjem?
Najnovejšo in zelo uspešno metodo zdravljenja stresne urinske inkontinence (SUI) predstavlja uporaba laserske tehnologije. Uporabljamo jo pri blagi do zmerni stresni urinski inkontinenci. Klinične preiskave kažejo, da je metoda učinkovita, enostavna in predvsem varna.
Uporabljamo Fotonin laser SP Dynamis z valovno dolžino svetlobe ErYAG 2940 nm. Ta valovna dolžina s fototermalnim učinkom vpliva na kolagenska vlakna v tkivu, ki oblaga nožnico in sečnico ter endopelvično fascijo (to je struktura vezivnega tkiva, ki podpira in ohranja položaj organov v medenici). V kolagenskem tkivu laser povzroči preoblikovanje kolagena, njegovo prerazporeditev in ponovno rast. S tem sečnici in njenemu zapiralnemu mehanizmu izboljšamo oporo in zadrževanje vode.
Posega ne moti vstavljen maternični vložek, niti hormonska kontracepcija, hormonsko nadomestno zdravljenje ali predhodna sterilizacija, ne izvaja pa se med menstruacijo.
Vaš obisk ob posegu bo videti tako:
- Postopek poteka na ginekološkem stolu in traja okoli 10 minut. Vhod v nožnico poškropimo z lokalnim anestetikom, tako da ves postopek poteka povsem brez bolečin.
- Zaradi varovanja oči pred lasersko svetlobo, pacientka ves čas nosi zaščitna očala.
- Ob začetku posega v nožnico vstavimo posebno prirejen ginekološki »kljun«. Vanj vstavimo 360° lasersko sondo z zlatim napršilom in v nekaj hodih s kratkimi laserskimi impulzi osvetljujemo celotno vaginalno steno.
- Nato zamenjamo lasersko sondo. V kljun vstavimo 90° lasersko sondo z zlatim napršilom in v nekaj hodih s kratkimi laserskimi impulzi osvetljujemo sprednjo vaginalno steno.
- Kljun nato izvlečemo in z ročnim nastavkom osvetljujemo vhod v nožnico. Ta del postopka je posebno zahteven in ključen za izboljšanje kvalitete spolnih odnosov. S tem poseg zaključimo.