Zakaj se odločiti za operacijo prsi?
Obstajajo številni razlogi zakaj se ženske tako pogosto odločajo za korekcijo prsi, skupno vsem pa je, da gre za velik lepotni doprinos k estetiki telesa.
Urejene ženske so tudi vizualno senzibilne, zato želijo, da so tako njihov izgled kot vsi simboli ženstvenosti, popolni. Operacija prsi, z današnjo sodobno tehniko, pristopi in znanjem, omogoča oblikovanje lepih in polnih prsi, odpravlja asimetrijo, poudari lepo silhueto, izboljša skladnost celotnega telesa in pomembno vpliva na samopodobo. Takšna ženska izžareva pozitivno energijo in samozavest, kar vidno izboljša kakovost njenega življenja.
Lepša oblika in polnost prsi
Z vsadki in tehnikami danes lahko dosežemo katerokoli željeno spremembo velikosti ali oblike prsi.
Opažamo sledeče:
- Mlajše ženske po 18. letu starosti, se največkrat odločijo za klasično povečanje prsi z okroglimi ali kapljičastimi vsadki.
- Mlade mamice se za povrnitev svežega in mladostnega videza pogosto odločajo za kombinacijo povečanja z dvigom prsi (mastopeksijo).
- Ženske, ki želijo zgolj minimalne korekcije prsi v kombinaciji z liposukcijo pa se odločajo za povečanje z lastno maščobo (lipofilling).
Izboljšano telesno razmerje
Poleg korekcije samih prsi, poseg izboljša tudi izgled in skladnost celotnega telesa. Večje in dvignjene prsi namreč vizualno povečajo razmerje med prsnim košem in pasom, zato je pas videti vitkejši.
SVETUJEMO: Če želimo to dodatno poudariti, je smiselna kombinacija povečanje prsi z lastno maščobo in liposukcija
Popravljena asimetrija prsi
Minimalna asimetrija prsi je povsem naraven pojav pri vsaki ženski. Pri večjih odstopanjih (neenaka oblika ali velikost dojk) pa težavo korigiramo z vsadki in tako dosežemo simetričen izgled.
Korekcija bradavic
V kombinaciji s posegom povečanja prsi pogosto korigiramo tudi prsne bradavice in kolobarje (areole) okrog njih. Korekcija bradavic je poseg, ki zboljša njihov izgled. Uporabljamo ga predvsem, ko želimo spremeniti velikos, obliko ali lego bradavic. S tem odpravimo asimetrije in izpopolnimo celotno estetiko dojk.
Povečana samozavest in izboljšana samopodoba
Poseg sodi med tiste, ki dokazano izboljšajo kakovost življenja žensk, ki so se za to odločile. Študije so namreč pokazale, da popolne prsi pomembno vplivajo na samopodobo, telesni izgled, spolno zadovoljstvo ter posledično uspeh v življenju.
Kdaj sem primerna kandidatka za poseg?
Po naših izkušnjah se ženske za poseg najpogosteje odločijo v dveh življenjskih obdobjih, in sicer, v zgodnjih dvajsetih letih in po zaključenem dojenju, čeprav so za odločitev primerna tudi ostala obdobja po polnoletnosti.
Edina pomembna izjema je nosečnost. V kolikor nosečnost načrtujete v roku enega leta, ste noseče ali dojite, predlagamo, da poseg opravite po izteku tega obdobja.
POMEMBNO: Pred posegom je pomembno, da se ste dobrega zdravja ter vzdržujete zdravo telesno težo. Priporočljivo je tudi, da ne kadite. Kadilcem se rane namreč slabše celijo, zato pri njih obstaja povečana možnost za zaplete po posegu. To omilimo, če prenehate s kajenjem vsaj dva tedna pred posegom. Drugih posebnih omejitev ni.
Želim posvetBo povečanje prsi vplivalo na dojenje?
Čeprav obstaja med ženskami nekaj strahu, lahko rečemo, da je odveč, saj so znanstvene raziskave potrdile, da vsadki ne vplivajo na nastajanje mleka in s tem možnost dojenja. Vsadki so zato povsem varni tako za mamo kot za otroka tudi v času, ko je ta odvisen od njenega mleka.
Po posegu (najpogosteje pri periareolarni vstavitvi vsadkov) se sicer lahko pojavi začasna sprememba občutljivosti bradavic, ki pa je zgolj prehodnega značaja.
Ali lahko ob povečanju prsi svoje prsi tudi dvignem?
Seveda. Povešenim in izpraznjenim dojkam (še posebej po porodu) povrnemo polno in napeto obliko, če augmentacijo kombiniramo z dvigom prsi. V tem primeru govorimo o augmentacijski mastopeksiji, ki je eden najpogostejših posegov. Dojkam povrne čvrstost, bujnost in tonus.
Katere vrste prsnih vsadkov poznamo?
V grobem se vsadki generalno delijo na obliko in teksturo (površino). Glede na obliko poznamo okrogle in kapljičaste, po teksturi pa jih delimo na gladke in hrapave.
Vse oblike so na voljo v različnih velikostih. O tem se boste natančno pogovorili s kirurgom na prvem posvetu, kjer boste tudi izbrali najustreznejšo rešitev.
Da bo pogovor s kirurgom, kar najbolj učinkovit, si preberite tekst na tej strani, ki vam bo dal jasno sliko o tem kaj in kako izbrati. Velikost in oblika dojk bo poleg reza ena izmed ključnih tem pogovora s kirurgom na posvetu.
Katera oblika vsadkov je najbolj primerna?
Glede na obliko poznamo dve osnovni obliki vsadkov in sicer okrogle ter kapljičaste (anatomske).
Okrogli vsadki ustvarijo mehke, okrogle in lepo proporcionalne prsi, ter lepo zapolnijo tudi zgornji del oprsja. Na voljo so v gladki in hrapavi (teksturirani) površini, velikosti od 200 do 700ml. Najpogosteje se ženske odločajo za volumen med 300 in 350ml, ki daje videz košarice velikosti 3C.
Kapljičasti vsadki ponavadi zagotavljajo več kontrasta v obliki med zgornjim in spodnjim delom dojke in je boljše, da imajo hrapavo površino za zmanjšanje gibanja in zdrsov znotraj prsnega žepa.
Naj izberem okrogle ali kapljičaste vsadke?
V praksi se uporablja več okroglih vsadkov, saj ima večina žensk težave s povešenim oprsjem. Kapljičasta oblika se namreč najpogosteje priporoča v primeru manj razvitih prsi. Sta pa obe obliki varni za uporabo in zdravju neškodljivi.
Razlika med okroglimi in kapljičastimi vsadki vseeno ni tako velika, kot si mislimo. Splošno mnenje, da okrogli prsni vsadki prsi naredijo bolj nenaravne, je zmotno. Okrogli prsni vsadki so boljša izbira za povečanje dekolteja, saj prsi napolnijo tudi v zgornjem delu. Poleg tega zaradi okrogle oblike, tudi v primeru premikov, ohranijo obliko. Kapljičasti vsadki, pa polnost dodajo predvsem v spodnjem delu in pomagajo zaokrožiti obstoječo obliko prsi. Pomembno je, da prsni vsadki ustrezajo vaši obliki in velikosti telesa. Kar izgleda dobro na eni ženski, je lahko na drugi videti drugače. Da boste dosegli želeni rezultat je najbolje, da se o pravilni izbiri vsadka posvetujete s kirurgom.
Kapljičasti vsadki, pa polnost dodajo predvsem v spodnjem delu in pomagajo zaokrožiti obstoječo obliko prsi. Pomembno je, da prsni vsadki ustrezajo vaši obliki in velikosti telesa. Kar izgleda dobro na eni ženski, je lahko na drugi videti drugače. Da boste dosegli želeni rezultat je najbolje, da se o pravilni izbiri vsadka posvetujete s kirurgom.
Pomembno je, da prsni vsadki ustrezajo vaši obliki in velikosti telesa. Kar izgleda dobro na eni ženski, je lahko na drugi videti drugače. Da boste dosegli želeni rezultat je najbolje, da se o pravilni izbiri vsadka posvetujete s kirurgom.
Katera tekstura vsadkov je primerna zame?
Glede na teksturo (površino) poznamo gladke in hrapave (teksturirane) vsadke.
Vsadki z gladko površino nudijo mehkejši občutek in imajo tanjšo ovojnico, zato je manjša možnost, da se ovojnica na tem mestu zadebeli, prične krčiti in nastane takoimenovana kapsularna kontraktura (nagubanost na površini kože), zaradi česar je potrebno vsadke zamenjati. Treba je poudariti, da gre za izjemno redek dogodek, ki se pojavi pri manj kot enem odstotku žensk.
Prednost teksturiranih vsadkov je, da se zaradi hrapave površine bolje vrastejo v tkivo dojke. S tem se zmanjša tveganje za premik ali zdrs vsadka.
Kako izberem ustrezno velikost vsadkov?
Za izbiro prave velikosti vsadka si boste na posvetu nadeli poseben nedrček, kjer boste lahko simulirali, kako vam bo pristajalo novo oprsje. Pomerite lahko več različnih velikosti in izberete tisto, ki vam najbolje ustreza.
Naj opozorimo, da velikost vsadka ni enaka velikosti košarice, je pa nekako tako, da se za vsakih 150-200ml, velikost vaših prsi poveča za eno ali eno košarico in pol. Do odstopanj prihaja zaradi razlik v obliki telesa in blagovnih znamk nedrčkov.
Naša štiri priporočila za pravilno izbiro velikosti vsadkov:
Upoštevajte mere celotnega telesa
Večina žensk se odloči za velikost, ki zagotavlja naraven izgled. Ključ do tega je izbor velikosti, ki ustreza meram celotnega telesa. Pravilen izbor vas bo tudi obvaroval pred bolečinami v hrbtu in ramenih, povezanih s prevelikimi prsi.
Upoštevajte svoj življenjski slog
Poleg svojega tipa postave in telesnih mer je pomembno, da pri izboru upoštevate tudi svoj življenjski slog. Razmislite o svojih aktivnostih in se odločite za izbiro, ki vas pri tem ne bo ovirala. Čeprav večji prsni vsadki ne ovirajo športne aktivnosti, je dobro pri izbiri velikosti imeti v mislih tudi to.
Ne pozabite na stil oblačenja
Pri izbiri upoštevajte tudi svoj osebni slog oblačenja, saj se vam bodo oblačila ob večjem oprsju drugače prilegala.
Razmišljajte o prihodnosti
Ko izbirate velikost prsnega vsadka, pomislite na svoje življenje čez pet, deset ali dvajset let. Izberite tiste za katere menite, da bodo še vedno ustrezali vašemu življenjskemu slogu v prihodnosti.
Želim posvetAli je potrebno vsadke menjati?
V splošnem velja zmotno prepričanje, da je potrebno vsadke menjati na vsakih 10 let. Vendar to ni res, vsadki nimajo omejenega roka trajanja.
Pri zamenjavah gre v večini primerov za estetske želje po spremembi velikosti ali splošni osvežitvi. Zamenjava je potrebna tudi v zelo redkih primerih, če se premaknejo ali poškodujejo, kar pa je največkrat posledica življenjskega sloga, nekvalitetnih materialov ali slabo izvedenega posega.
V redkih primerih je menjava potrebna zaradi kakšne okužbe, ki se pojavi v približno enem do dveh odstotkih primerov. Z redim spremljanjem (samopregledi, zdravniške kontrole) vam vsadkov ne bo treba menjati.
Katero znamko vsadkov izbrati?
Na trgu obstajajo razne znamke prsnih vsadkov, ki se razlikujejo tako po ugledu kot kvaliteti.
V klinikah Fabjan uporabljamo priznane in visoko kakovostne znamke prsnih vsadkov Mentor (Johnson&Johnson) ter Eurosilicone. Na željo pacientke lahko uporabimo tudi druge znamke, v kolikor ustrezajo vsem potrebim kakovostnim kriterijem.
Za znamki Mentor in Eurosilicone smo se odločili na podlagi več kot 30 letnih izkušenj na tem področju. Obe sodita v sam svetovni vrh in imata dolgoletno tradicijo na področju proizvodnje vsadkov. Njihovi izdelki so redno testirani in v skladu z najvišjimi TCE ter FDA standardi. Zaradi njihove odlične kakovosti in varnosti, jim zaupa že več milijonov žensk po vsem svetu.
SVETUJEMO: Pazite, da pri svojem posegu ne boste izbrali vsadkov nepoznanega ali nepreverjenega proizvajalca, saj gre za vstavitev tujka v vaše telo. Zato mora biti kakovost strogo preverjena, materiali pa izpolnjevati vse predpisane norme. Bodite pozorni predvsem na to, da izpolnjujejo tudi evropske znake kakovosti, saj je EU pri tem še posebej striktna.
Kako poteka poseg povečanja dojk?
V predhodnih tekstih smo vam podali že veliko informacij o operaciji za povečanje prsi. V nadaljevanju si lahko preberete vse podrobnosti, ki vam bodo pomagale pri pravilni odločitvi in pristopu.
Ko govorimo o operaciji dojk, imamo na voljo številne možnosti, s katerimi lahko spremenimo izgled, obliko in velikost vaših prsi, kot vam ustreza.
Poznamo dva načina kirurškega povečanja prsi. To je povečanje prsi z vsadki (augmentacijska mastoplastika) ter maščobnimi grafti (lipofilling), za katero bomo uporabljali izraz povečanje prsi z lastno maščobo.
Da boste s posegom kar najbolj zadovoljni, si preberite vse o tem za katero tehniko se odločiti, kako bosta potekala anestezija in poseg, kakšen bo rez, koliko časa traja okrevanje in kakšna so morebitna tveganja.
Najbolj pogosta izbira je z vsadki
Povečanje prsi s prsnimi vsadki je poseg pri katerem vam z vsadki različnih dimenzij, oblik in profilov oblikujemo željeno obliko in velikost prsi. Pri tem posegu s kirurgom na posvetu določita velikost in obliko vsadkov ter definirata katere izvide potrebuje za to, da lahko izvede poseg.
Glede na dogovor in telesne značilnosti bo kirurg rez izvedel bodisi v gubi pod dojko, okoli bradavice (periareolarno) ali okoli bradavice in navpično navzdol.
Ko je poseg končan, se rana zapre z resorptivnimi (samorazgradljivimi) šivi in pokrije z vodoodpornim obližem, da rana ni občutljiva na močenje.
Poudariti je treba, da vam na odstranitev šivov ni potrebno priti, saj se bodo razgradili sami, rana pa se bo zacelila. Potrebni sta zgolj dve kontroli, en teden in en mesec po posegu.
Kdaj je smiselno povečanje z lastno maščobo (lipofilling)?
Povečanje prsi z lastno maščobo je poseg, za katerega se odločajo predvsem ženske, ki bi v kombinaciji povečanja prsi z liposukcijo želele preoblikovati tudi druge dele svojega telesa in tako povečati skladnost celotne postave.
Poseg se enako kot povečanje z vsadki izvaja v splošni anesteziji. Dolžina posega je odvisna od obsežnosti liposukcije (delov telesa, ki bi jih želeli preoblikovati) in lahko traja do tri ure. Večinoma se izvede v dnevni bolnišnici, ki jo zapustite že isti dan, saj ne sodi med zahtevnejše posege.
POMEMBNO: Pri povečanju prsi z lastno maščobo je treba vzeti v zakup, da je maščoba telesu lastno tkivo in se je določen delež resorbira v krvni obtok. V roku enega do treh let se tako lahko resorbira do 30% aplicirane maščobe, zato je nemogoče jamčiti za dolgoročno vzdržen rezultat. Zagotovljeno trajen končen rezultat lahko dosežete samo z vsadki.
Priprava na poseg
Povečanje prsi je sorazmerno enostaven in rutinski poseg tako za izkušenega kirurga, kot za pacientko. Pacientke ga opisujejo kot prijetno in nebolečo izkušnjo.
Posebne priprave na poseg niso potrebne. Pacientka mora predvsem poskrbeti za vse izvide, ki jih dostavi oziroma pošlje v kliniko vsaj en teden pred posegom, nato pa mora na operacijo priti tešča vsaj osem ur. Vse potrebno za poseg, vključno z oblačili prejme v naši kliniki ob prihodu.
Po enourni operaciji pa lahko v roku petih ur že odide v domačo oskrbo.
Kako poteka anestezija?
Povečanje prsi je poseg, ki se izvaja v splošni anesteziji. Čeprav bi si morda želeli drugače, gre za prezahteven poseg, da bi ga lahko izvajali v lokalni. Izjemoma (v primeru alergij na anestetike) se lahko izvede v globoki sedaciji.
Pred posegom se boste pogovorili s specialistom anestezistom, ki vas bo pregledal in povprašal o morebitnih predhodnih izkušnjah s splošno anestezijo. Če ste imeli slabe izkušnje (bruhanje, vrtoglavica), bo anestezist predpisal zdravila in bil posebej pozoren v fazi prebujanja, da slučajno ne bi prišlo do kakšnih zapletov.
Sam poseg traja približno eno uro. V kolikor se izvede v kombinaciji z dvigom pa uro in pol do dve uri.
Kakšen je rez?
Pri operaciji prsi uporabljamo štiri različne reze in sicer: rez v gubi pod dojko (inframamarno), rez okoli kolobarja (periareolarno), rez okoli kolobarja in vertikalno navzdol (T- rez) ter rez okoli kolobarja, vertikalno navzdol in v gubi (sidrni rez).
Vse vrste rezov, puščajo minimalno brazgotino na koži, ki sčasoma zbledi in ni estetsko moteča.
- Najpogosteje se izvaja rez v gubi. Prednost tega reza pred ostalimi je, da je praktično neopazen, zato je tudi pri vseh pacientkah zelo dobro sprejet.
- Drugi najpogostejši pristop je skozi prsno bradavico, kjer se brazgotina skrije v kolobar prsne bradavice in je prav tako zelo težko opazen. Poteka neposredno vzdolž živcev, zato lahko vpliva na začasno spremembo občutljivosti prsne bradavice in ni primeren za vse pacientke.
- Rez okoli kolobarja in navpično navzdol se pogosteje uporablja pri povešenih prsih in posegih v kombinaciji z dvigom, saj vertikalni rez obenem omogoča tudi odstranitev odvečne kože. V primerih, ko je odvečne kože precej, se kirurg odloči za sidrni rez.
- Rez v pazdušni jami (aksilarno) je stara tehnika in se pri nas ne uporablja več. Prav tako pristop skozi popek, ki je bil sorazmerno nevarna in nenatančna tehnika.
Kam vstavimo vsadke?
Položaj vsadka je pomemben del operacije. Položimo jih lahko pod prsno mišico, nad njo (m. pectoralis major) ali biplanarno.
Ko vsadke vstavimo pod prsno mišico, govorimo o podmišični (submuskularni ali subpektoralni) vstavitvi, nad mišico (pod žleznim tkivom) pa o podžlezni vstavitvi (subglandularni).
Za vstavitev nad mišico se odločimo pri ženskah, ki imajo dovolj lastnega tkiva. Pri osebah z malo tkiva, pa vsadek vstavimo pod mišico, saj bi se v nasprotnem primeru zaradi tankega pokrova tipali ali videli skozi kožo. Pooperativna bolečina je pri vstavitvi pod mišico nekoliko večja in okrevanje daljše, saj je potrebno mišico rezati. Njena prednost pa manjša pojavnost ovojnice (inkapsulacije vsadkov).
Čedalje več pacientk se zanima za kombinirano - dvonivojsko vstavitev vsadkov (biplanarna oziroma dual-plane tehnika), kjer se vsadek vstavi deloma med mišico in žlezno tkivo, zgornji rob vsadka ostane prekrit z mišico in zato s prostim očesom ni viden. Mi v tej tehniki ne vidimo bistvene prednosti, saj je potrebno tako kot pri submuskularni vstavitvi mišico rezati in je okrevanje po posegu daljše.
Kako oskrbujemo rano po posegu?
Rana po posegu ne potrebuje posebne oskrbe. Pomembno je zgolj, da sledite napotkom, ki jih prejmete s strani kirurga. Rana bo na mestu reza zašita s samorazgradljivimi šivi in pokrita z zdravilnim vodoodpornim trakom za hitrejše okrevanje in preprečevanje brazgotinjenja tkiva.
Takoj po posegu vam bomo namestili tudi kompresijski nedrček, ki nudi oporo vašemu novemu oprsju ter zmanjšuje možnost nastopa komplikacij. Nosite ga en mesec po posegu, sprva 24 ur na dan, nato zgolj podnevi.
Drenaža pri operaciji dojk ni predvidena, zato je okrevanje hitro.
Kako poteka okrevanje po povečanju prsi?
Takoj po posegu vam kirurg nadene kompresijski nedrček, in premestimo vas v bolniško sobo, kjer ostanete pod nadzorom v izogib morebitnim zapletom. Po treh do petih urah, ko se vam vse telesne funkcije vrnejo v meje normale, vas odpustimo v domačo oskrbo. Po posegu dobite tudi infuzijo, da pospešimo okrevanje.
Dojke so takoj po posegu nekoliko otekle in boleče, kar je posledica raztegnitve mišice in prsnega tkiva. Bolečina po posegu je blaga do zmerna in precej osebna izkušnja. Po izkušnjah naših pacientk pojenja oz. izzveni v par dneh po posegu. Za lajšanje bolečine predpišemo protibolečinsko terapijo, večinoma je to paracetamol.
Za zmanjšanje možnosti okužbe, pa se preventivno, takoj po posegu, prične z antibiotično terapijo. V kolikor bi vaše zdravstveno stanje narekovalo dodatno podporno terapijo, se o njej pogovorite z našim kirurgom in anestezistom.
Za popoln izgled vaših dojk in varno okrevanje je pomembno, da se dva tedna po posegu izogibate dvigovanju težjih bremen in sunkovitim gibom z rokami in zgornjim delom prsnega koša. S špornimi aktivnostmi lahko postopoma pričnete mesec dni po operaciji.Predvideni sta dve kontroli, prva en teden, druga pa en mesec po posegu.
Predvideni sta dve kontroli, prva en teden, druga pa en mesec po posegu.