Fotona NightLase je varna in učinkovita metoda z laserjem za zdravljenje in odpravo smrčanja.
S smrčanjem ima težave približno 30% ljudi. Pogosto odvzame kvaliteten spanec tistemu, ki smrči, še bolj pogosto pa kvari spanec spalnemu partnerju.
Pomanjkanje kvalitetnega spanca vodi v številne zdravstvene težave, kot so utrujenost, razdražljivost, izčrpanost, motnje koncentracije in spomina.
15 - 30 min
ni potrebna
ni potrebna
takoj
ni potrebna
Lasersko zdravljenje smrčanja
NightLase je učinkovita in hkrati neboleča metoda za lasersko odpravljanje smrčanja. To potrjujejo številni pacienti, ki so s to metodo prenehali smrčati.
Na tržišču so sicer prisotne številne kirurške in nekirurške metode za odpravo smrčanja, ki pa se niso izkazale za tako učinkovite in uspešne kot je metoda NightLase. Kirurške metode so poleg invazivnosti posega, povezane tudi z visokim tveganjem ter relativno nizko uspešnostjo odprave smrčanja.
Edina do sedaj učinkovita metoda za zdravljenje smrčanja, ki jo ponujamo tudi v naši kliniki, je terapija s Fotona laserjem Nightlase, ki dokazano zmanjša smrčanje in apneje v spanju. Deluje na principu erbijevega laserja, ki v mehkih tkivih sproži tvorbo novega kolagena, kar povzroči zategovanje mehkega neba in okoliških tkiv. Posledica je dvig mehkega neba in zategnitev orofarinksa, zaradi česar postanejo dihalne poti bolj prehodne.
Kaj je smrčanje?
Smrčanje je zvočna vibracija, ki je posledica zoženja ali zapore na enem ali več mestih v ustni, nosni ali žrelni votlini. Obstrukcija ali zapora se lahko pojavi na več odsekih. Najpogostejša mesta so:
- Nos in nosni del žrela
- Zadnji del ustne votline in ustni del žrela
- Spodnji del žrela s korenom jezika
- Grlo s poklopcem
Smrčanje se pojavi, ko pretok zraka povzroči vibriranje tkiva v predelu nosu in grla. Do tega pride zaradi ozke faringealne (žrelne) dihalne poti v grlu, ustih ali nosu. Za pomoč pri zdravljenju spalne apneje in smrčanja uporabljamo Fotonino terapijo NightLase. To je neinvazivna laserska metoda, ki izboljša kakovost spanca.
Na sliki so obarvana področja na katera delujemo s Fotona laserjem. Niže si lahko ogledate še predstavitveni video poteka terapije.
Kaj je spalna apneja?
Pri smrčanju lahko pride tudi do zapore dihanja, pri čemer pacient za nekaj sekund pa vse do minute preneha z dihanjem, kar imenujemo spalna apneja. Nezdravljena spalna apneja povzroča hudo utrujenost ter poveča tveganje za kardiovaskularne bolezni, kot sta srčni infarkt in možganska kap. Zato je zelo pomembno, da spalno apnejo pravočasno odkrijemo in pričnemo z zdravljenjem.
Zakaj je spanje pomembno?
Spanje je osnovna človekova potreba. Urejeno in kvalitetno spanje je vzrok za boljše razpoloženje, vpliva na psihomotorično uspešnost in boljši imunski odziv.
Spanje je povezano s številnimi fiziološkimi, vedenjskimi in kognitivnimi sistemi. Vpliva na dober spomin, imunski odziv, uravnava inspodbuja pravilno delovanje hormonov, prispeva k srčno-žilni regulaciji, telesni temperaturi in k številnim drugim pomembnim telesnim funkcijam. Zato pomanjkanje in slaba kakovost spanja lahko vodita v številne zdravstvene težave.
Eden izmed pogostih vzrokov za slabo spanje je tudi smrčanje, ki pa ga na srečo lahko pozdravimo. Smrčanje pogosto lahko negativno vpliva na vaše in partnerjeve življenjske in spalne navade. Pomanjkanje spanja zaradi smrčanja povzroča utrujenost, razdražljivost in težave s koncentracijo. Nezdravljena spalna apneja je lahko vzrok tudi za resnejše zdravstvene težave, kot so nereden srčni utrip (aritmija), bolezni srca in visok krvni tlak, lahko pa vodi celo do možganske kapi. Zato je zelo pomembno, da se pravočasno odločimo za zdravljenje.
Kakšne so posledice smrčanja?
Osebe, ki smrčijo so lahko izpostavljene številnim tveganjem, kot so:
- Pomanjkanje spanja
- Glavobol
- Razdražljivost
- Zmanjšana koncentracija
- Zmanjšanje spolnega libida
- Obstruktivna apneja v spanju
- Možganska kap
- Bolezni srca, nereden srčni utrip (aritmija), srčni infarkt, kongestivno srčno popuščanje
- Visok krvni tlak
- Sladkorna bolezen
- Depresija
Kako odpraviti smrčanje - prednosti laserskega zdravljenja
NightLase je revolucionarna in povsem neinvazivna terapija z laserjem, ki vpliva na zmanjšanje smrčanja in spalne apneje.
- Neinvaziven poseg, brez rezov in anestezije
- Brez kemikalij in zdravju škodljivih snovi
- Hitra in učinkovita metoda
- Udobna metoda
- Takojšen učinek
- Laserska svetloba s segrevanjem neabrazivno (brez strganja) zateguje mehka tkiva na področju delovanja
- Toplotni učinki v tkivu sluznice spodbujajo remodeliranje in sintezo novih kolagenskih vlaken, kar ima za posledico zategovanje mehkih tkiv in odpiranje dihalnih poti
- Brez stranskih učinkov in poškodb sosednjih tkiv
- Varna metoda
Kdo je primeren kandidat za lasersko zdravljenje smrčanja?
Lasersko terapija NightLase je povsem varna metoda, zato je primerna za vsakogar s težavami s smrčanjem. Najboljše rezultate smo doslej dosegli pri pacientih, ki smrčijo zaradi ohlapnosti tkiva mehkega neba.
Primernost pacienta za tovrstno zdravljenje in število terapij oceni zdravnik na posvetu.
V splošnem je potrebnih tri do pet terapij v razmaku sedem do deset dni. Posamezna terapija traja od 15 do 30 minut.
Kako poteka terapija z Nighlase?
Zdravljenje s pomočjo laserja po metodi NightLase poteka neboleče, brez rezanja in brez prodiranja v tkiva mehkega neba. Z laserjem delujemo na tkiva mehkega neba na tak način, da se tkiva v mehkem nebu skrčijo, s tem pa se poveča napetost v mišicah in tkivih. Mehko nebo se pri tem odmakne od zadnje stene žrela, zato ne prihaja več do vibracij med dihanjem. Pri tem se poveča prehodnost nosu kar izboljša dihanje skozi nos.
Takoj po posegu lahko pacient normalno opravlja vse funkcije in ne potrebuje počitka.
V povprečju je potrebnih tri do pet terapij, ki si sledijo na sedem do deset dni. Posamezen tretma traja približno 30 minut. Po zaključenem zdravljenju proporočamo vzdrževalni obnovitveni tretma enkrat letno.
Kako poteka okrevanje?
Lasersko zdravljenje smrčanja je nekirurški, neinvazivni in neboleč postopek, ki ne zahteva posebne oblike okrevanja. Takoj po terapiji se lahko odpeljete domov in nadaljujete z vašo običajno vsakodnevno rutino.
Pacienti lahko nekaj dni po prvi terapiji občutijo rahlo praskanje v žrelu, ki spominja na občutek ob zaužitju prevroče tekočine. Pojavi se zaradi segrevanja in zategovanja struktur na mestu delovanja laserja. Pri nadaljnih terapijah tega nelagodja ni.
Kakšna je uspešnost zdravljenja
Z rezultati smo na naši kliniki zelo zadovoljni. Izjemno redki so primeri kjer se stanje po terapiji ne bi izboljšalo.
Glede na dosedanje raziskave je uspeh zdravljenja po opravljenih petih terapijah 90%; več kot 80% pacientov pa poroča o lažjem dihanju.
Kakšni so stranski učinki terapije z laserjem?
Terapija z Nightlase je povsem varna metoda zdravljenja smrčanja. Stranskih učinkov praktično ni. Edino kar boste lahko zaznali po prvi terapiji je rahlo prasketanje v žrelu, ki pa ni prisotno ob nadaljnih terapijah.